Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Chrzest dziecka – kto trzyma dziecko do chrztu?

Przyszedł wielki dzień. Twoje dziecko będzie miało chrzest. Dla każdego chrześcijanina to wyjątkowy moment, bowiem to tego dnia zostanie zmyty grzech pierworodny. Do Chrztu przystąpił sam Jezus Chrystus, który to zapoczątkował i wskazał ludzi to, jak powinni zmywać z siebie grzech pierworodny.

Chrzest dziecka to wyjątkowy moment. To właśnie w tej chwili staje się członkiem kościoła i zostaje powołany do tego, by głosić Ewangelię, To obrzęd nawrócenia i oczyszczenia. Daje także życie wieczne. Jest to wielkie wydarzenia dla każdego chrześcijanina. Jak przygotować się jednak do chrztu? Kto powinien trzymać dziecko? 

Kto trzyma dziecko podczas chrztu?

Obrzęd chrztu odbywa się w czasie mszy lub po niej. Nie trwa zwyczaj dłużej niż około 30 minut. Jeżeli jest włączony w msze świętą to trwa niewiele ponad godzinę. Rodzice zazwyczaj mają przygotowane swoje miejsca. Stają tuż przed ołtarzem, a za nimi ustawiają się rodzice chrzestni. Dziecko w czasie chrztu trzyma zazwyczaj matka. Obok stoi ojciec. W trakcie chrztu, rodzice jak i rodzice chrzestni zobowiązują się do ochrzczonego dziecka w wierze katolickiej. Wyznają publicznie także swoją wiarę. 

Jeżeli z jakiś powodów mama czuje się gorzej, albo po prostu dziecko jest nie spokojne i wierci się, nie ma żadnej przeszkody, by niemowlaka podczas chrztu trzymał także tata. Zazwyczaj robi to mama, ale ani ksiądz ani nikt inny nie wyznacza osoby trzymającej dziecko. Tak się jedynie przyjęło. Więc jeżeli w Twoim przypadku to Ty będziesz trzymał dziecko – nic wielkiego się nie stanie. Najważniejszy jest sam chrzest niemowlaka, a nie to – kto trzyma go na rękach. 

W co ubrać niemowlę na chrzest?

Po pierwsze pamiętaj o wygodzie. Twój mały szkrab powinien czuć się komfortowo i wygodnie. Wielu rodziców kupuje czy pożycza specjalne garniturki, a do tego dorzucają butki. Dziecku wcale nie musi być w tym wygodnie. Mamy się cieszą, bo dzieci wygląda elegancko. Ich mały dżeztelman albo mała księżniczka. Czy dziecko jest zadowolone? Raczej nie. Coraz częściej na szczęście rodzice wybierają ubranka uniwersalne, które można wykorzystać potem na inne okazje. Są z bawełnianego materiału. Najlepiej by były w białym kolorze. Można wybrać też pastelowy. Biel kojarzy się z czystością oraz radością. To idealny kolor w dniu, kiedy to Twoje dziecko wstępuje do kościoła katolickiego i chce wieść wspólne życie z Jezusem i Bogiem u swego boku. Pamiętaj by wziąć pod uwagę porę roku! Krótki rękawek w upalny dzień nie zaszkodzi. Zimą zaś możesz okryć dziecko kołderką – najlepiej białą – a podczas samej ceremonii po prostu ją zdjąć. Chrzestni na pewno pomogą! 

A w przyszłości chcesz być super tatą? W takim razie to książka dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa