Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Jak być dobrym ojcem?

Być dobrym ojcem to ogromne wyzwanie. W każdym etapie rozwoju dziecka rola ojca jest niezastąpiona. Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że ojcostwo ma duży wpływ na prawidłowy rozwój małego człowieka. Dzieci, których ojcowie uczestniczą w życiu rodzinnym mają mniej problemów z koncentracją, kontaktami społecznymi i ogólnym rozwojem.


Jaki powinien być ojciec? Jak być dobrym ojcem? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Wielu mężczyzn boryka się z kwestią podejścia do dziecka, czy być bardziej surowym i wymagającym tatą, czy może dać nieco wolności dziecku i dać mu uczyć się na własnych błędach oraz samodzielnie smakować życia. Wszystko zależy od wieku dziecka. Etapu w jakim się znajduje. Najważniejsze, żeby ojciec był filarem siły i wsparciem. Nie powinno zabraknąć też odpowiedniej dyscypliny w zdrowej dawce. Praca jaką ojciec może włożyć w wychowanie dziecka jest często niewdzięczna. Jednak jej efekty po latach na pewno będą zauważalne.


Bądź dobrym mężem


Od najmłodszych lat Twoje dziecko patrzy jak komunikujesz się z otoczeniem, a najbardziej z jego mamą. W pierwszym okresie życia nie ma nikogo ważniejszego niż ona. W końcu jej serce usłyszał jako pierwsze. W końcu to w jej ciele się rozwijał. Z biegiem lat mama nadal zostaje tą opiekunką, tą która pocałuje w bolącą ranę, tą która naklei plasterek. Będzie obserwować Ciebie i uczyć się jak traktujesz kobietę. Czy masz do niej szacunek, czy jej pomagasz w codziennych obowiązkach. Czy Twoim rytuałem po pracy jest wspólny obiad i rodzinne spędzanie czasu, czy zimny browar przed telewizorem.


Błędy dziecka

Akceptuj wszelkie błędy dziecka. Miej otwarty umysł. Przypomnij sobie jakie Ty błędy popełniałeś. Też nie słuchałeś rodziców. Na własnej skórze musiałeś przekonać się, że jakaś decyzja będzie miała negatywne konsekwencje. Popełnianie błędów to naturalna kolej życia. To kluczowy element dorastania. Siniak po bójce z kolegami, brak odrobionej pracy domowej, pierwsze piwo wypite po kryjomu. Akceptuj jednorazowe wybryki i wyskoki. Jednak daj do zrozumienia, że na dłuższą metę takie zachowanie nie będzie tolerowane. Wytłumacz, że każdy popełnia błędy i to normalna kolej życia. Jednak każdy błąd powinien mieć swój morał. Być dobrą lekcją z której wyciąga się odpowiednie wnioski.


Twoje dziecko jest inne niż Ty

To musisz zaakceptować. Twoje dziecko nie powinno realizować Twoich niespełnionych marzeń. Nie zawsze musi dzielić wszystkie zainteresowania. Nie zrobisz z niego na siłę piłkarza skoro nie chce. Może będzie wolało pływać? Albo grać w siatkówkę? Postaraj się znaleźć kompromis i znaleźć wspólne zainteresowania. Tak samo w kwestii wartości i drogi życiowej. Nie zmuszaj go do ukończenia studiów i założenia rodziny po 25 roku życia. Być może będzie chciał iść szybciej do pracy, a na rodzinę przyjdzie czas w swoim momencie. To nie jest Twoja kopia. Dzieci mają prawo do odmiennych przekonać i własnej drogi życia.

Bądź przykładem dla dziecka

Chcesz, żeby dziecko obrało bezpieczną drogę w życiu? Pełną fundamentów miłości, wiary i przemyślanych wyborów? Pokaż mu to! Pokaż mu jakie wartości według Ciebie są ważne. Pokaż mu, że na pierwszym miejscu stawiasz rodzinę. Pokaż mu jak ważna jest praca i ciągły rozwój. Jeżeli palisz papierosy to nie zdziw się, że sam zacznie popalać. Jeżeli często wracasz do domu w „ciepłym nastroju”, to nie dziw się, że spróbuje wypić piwo z kolegami. Jeżeli jednak nie palisz, a alkohol pijesz jedynie w małych ilościach to możesz pokazać mu, że wszystko jest dla ludzi ale z umiarem. Jeżeli też szanujesz jego mamę i swoich rodziców, to on też się tego nauczy. Twoje czyny wpływają na jego rozwój i zachowanie. Nie oczekuj zbyt wiele, jeżeli sam za wiele nie dajesz.

Miej otwarty umysł

To jest najważniejsze w byciu ojcem. Otwarty umysł. Naucz się doceniać to co masz, a i dziecko się tego nauczy. Pokaż mu, że trzeba się cieszyć z małych rzeczy i krótkich chwil. Pokaż mu, że nie można oceniać książki po okładce, a trzeba coś poznać, by móc ocenić. Dbaj o dyscyplinę ale daj też popełnić błąd. Mówiąc prościej – nie popadaj w skrajności. Staraj się każdą decyzje i ruch odpowiednio przemyśleć analizując możliwe scenariusze.

Sprawdź: Osiem sposobów na bycie niesamowitym ojcem!

1 comments

  1. […] narodzinach dziecka pisaliśmy. W tej sytuacji musisz jednak być dobrym mężem i ojcem, wznieść się na wyżyny i dać z siebie wszystko. To proste, że w tym czasie kobieta może mieć […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa