Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Jak budować długotrwałe relacje?

Jak budować długotrwałe relacje z innymi ludźmi? A raczej z drugą osobą? Pisaliśmy o tym jak budować relacje z Bogiem. To równie trudne jak budowa relacji z innymi ludźmi. W każdy przypadku po pierwsze trzeba umieć słuchać.

Jeżeli chcesz zbudować relacje z kimkolwiek, czy to przyjacielem, koleżanką czy kobietą, która być może stanie się Twoją drugą połówką i razem przejdziecie przez resztę życia to po pierwsze musisz umieć słuchać. Jeżeli budujesz relacje z Bogiem i starasz się wsłuchać w jego głos to pierwszy krok jest za Tobą. Bez umiejętności słuchania nie da się zbudować żadnych relacji. Każdy chce się wypowiedzieć i każdy chce być wysłuchany. To działa w obydwie strony. Więc jeżeli Ty potrafisz słuchać drugiej osoby, to masz pełne prawo do tego, by domagać się być wysłuchanym. To kluczowy element do dalszej komunikacji i budowania trwałych relacji na lata.

Cierpliwość a relacje

Kolejnym fundamentalnym elementem jest cierpliwość. Musisz być cierpliwy na początku znajomości, kiedy być może ona nie chce powiedzieć wszystkiego o sobie, chce pozostać dłużej tajemnicza czy potrzebuje czasu, by rozwinąć te znajomość. Musisz być cierpliwy w kolejnych fazach, gdy już spędzacie ze sobą całe dni, czy nawet mieszkacie ze sobą i macie kilka lat stażu. Wtedy cierpliwość jest również ważna bo wasze charaktery czy tego chcesz czy nie, zawsze w mniejszym lub większym stopniu będą się różnić. Ty wolisz serial w telewizji, a ona wyjście do mamy na kolacje. Ty chcesz niebieską koszulę, a ona czerwoną. Ty budzisz się wesoły zadowolony, a ona ma gorszy dzień i wszystko ją wkurza. We wszystkim musisz być cierpliwy i spokojny. A jeżeli jesteś osobą nerwową to znajdź zajęcie, które pozwoli rozładować te emocje. Worek treningowy gdzie mocno się wypocisz. Bieganie czy inny sport, który mocno Cię zmęczy, wyładuje energię pozwoli CI się uspokajać. Ciekawą alternatywą jest gra w szachy, gdzie cierpliwość, analiza i spokój to kluczowe elementy rozgrywki.

Kompromis

Równie ważny jest kompromis. Jak pisaliśmy – Ty wolisz niebieską koszulę, a ona czerwoną. Ty wolisz serial, a ona kolacje u mamy. Nie może tak być, że jedna strona ulega zawsze drugiej. W takich sytuacjach potrzebny jest bardzo kompromis. Musisz umieć się z nią porozumieć. Dziś idziecie do mamy na kolacje, ale jutro spędzicie ten czas w domu na kanapie. Po to, by pojutrze znów zrobić coś, co ona lubi. Wtedy każde z was będzie zadowolone. Oczywiście to błachy przykład, ale na nim można oprzeć ideę kompromisu i starać się go wprowadzać w innych płaszczyznach związku.

Zaufanie

Bez zaufania nie ma relacji. Z nikim. Musisz ufać Bogu i wierzyć w jego plan do Twojej osoby, by być radosnym człowiekiem. Musisz ufać przyjacielowi, mamie czy tacie. Musisz ufać swojej drugiej połówce. Brak zaufania powoduje frustrację i złość. Jeżeli nie ufasz jej, gdy ta wychodzi do koleżanki czy na zakupy i jesteś panicznie zazdrosny to z Twojej winy możesz zburzyć ten związek. A gdy ona jest zazdrosna, kontroluje Twój telefon, śledzi Cię gdy wychodzisz to też nie jest zdrowe. Tym razem to z jej winy wasz związek może ulec rozpadowi. Nie czujesz się w porządku, gdy a każdym kroku jesteś kontrolowany i monitorowany. To oznaka braku wolności w związku. Dlatego relacje warto budować długo, by zaufanie było odpowiednio wypracowane i wartościowe. Byś spokojnie spędzał czas, gdy ona będzie u koleżanek. Byś spokojnie mógł wyjść na piłkę z kolegami gdy ona zostanie w domu nie martwiąc się, że Cię szpieguje i przeszukuje Twoje rzeczy. I najważniejsze, by to co mówicie do siebie zawsze było szczerą prawdą. Nawet brutalną.

Zobacz książkę:

Zainteresował Cię ten temat?

Zostaw adres E-Mail, a wyślemy Ci więcej darmowych materiałów w tym temacie!

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko treściwe materiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa