Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Ojcostwo po rozwodzie – jakim ojcem być?

Rozwód, czyli walka o wszystko. Tytuł popularnego programu para-dokumentalnego idealnie opisuje to, co dzieje się w momencie rozwodu. Pamiętajmy, że rozwód to olbrzymi grzech, złamanie przysięgi, którą Ty i Twoja żona składaliście przed Bogiem. Chcąc nie chcąc jednak, czasem trafia się sytuacja, że nie ma innej drogi wyboru niż rozwód i zbudowanie nowego życia, ale już osobno. Pozostaje jednak kwestia dziecka….

Przyczyny rozwodu 

Jakie są przyczyny rozwodu? Od tych błahych, po te faktycznie poważne. Zdarza się, że ślub brany jest z przymusu. Bo urodziło się dziecko, bo pojawiła się presja z otoczenia, a zwłaszcza ze strony bliskich. A wzięcie ślubu bez poznania drugiej osoby, wzajemnego „dotarcia” się – często może skutkować tym, że okazuje się iż do siebie nie pasujecie. By faktycznie poznać siebie, sprawdzić czy jesteście zagubionymi połówkami, które w końcu się odnalazły, potrzeba czasu. Nie tygodnia czy dwóch. Nie miesiąca. Znacznie dłuższej ilości czasu nawet gdy wydaje wam się, że to strzała amora trafiła was w samo serce. Nie dajcie się zwieźć emocjom, choć serce nie winne i może kochać, to musicie mu dać czas by nauczyło się tej miłości. 

Przyczyny rozwodu – zdrada

Kolejną przyczyną rozwodu może być zdrada. O tej opowiadaliśmy w naszym filmie video, pt.” Dlaczego mężczyźni zdradzają?”. Powodów samej zdrady jest wiele. Od zaniedbania relacji łóżkowych, przez problemy z natury seksualnej, po kryzys wieku średniego. Zdrada jednak jest najczęstszą przyczyną rozwodu. W pierwszym kwartale w Polsce w 2021 roku, rozwiodło się aż 16 tysięcy małżeństw z czego znaczna część była spowodowana zdradą. Dla wielu par skok w bok ich partnera oznacza definitywny koniec związku.

Przyczyny rozwodu – nie pasujemy do siebie

Kolejną przyczyną jest brak dopasowania. Ty lubisz samotność, spędzać czas z książką. Ona uwielbia spędzać weekendy ze znajomymi. Ty lubisz niedzielny rosół i uczestnictwo w mszy świętej, a ona woli leczyć kaca. Lub na odwrót. W każdym bądź razie chodzi o to, że jesteście z dwóch różnych biegunów. Ta przyczyna często pojawia się, gdy za szybko decydujecie się wziąć ślub czy pójść ze sobą do łóżka. Nie budowaliście długotrwałej relacji, by móc sprawdzić czy jesteście gotowi trwać ze sobą w jedności do końca życia.

Jak być ojcem po rozwodzie?

Jednak doszło ostatecznie do rozwodu. Po długich miesiącach walki w sądzie rozwiedliście się. Jest jeszcze jeden mały człowiek w tym wszystkim. Wasze dziecko. Może z żoną się nie dogadujesz, może nie chcesz jej widzieć nawet na oczy, ale ojcem chcesz zostać. Zastanawiasz się więc jakim ojcem być po rozwodzie? Jak tworzyć dobre ojcostwo po rozwodzie? Po pierwsze mimo wszystko musisz porozmawiać z byłą żoną. Musicie wspólnie ustalić wasze role w jego wychowaniu. Jeżeli często się kłócicie, czy wasze rozmowy nie należą do najłatwiejszych to nie róbcie tego w jego obecności. Wystarczy mu bólu i żalu. Świat małego człowieka w takiej sytuacji często początkowo lega w gruzach. Więc i Twoja w tym rola, by podstawowy fundament wartości także nie upadł. 

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Pamiętaj, że dla niego zawsze będziesz ojcem – więc nim bądź. Spędzajcie razem weekendy, jeżeli masz czas to odbierz go po szkole. Dzwoń i pytaj jak minął mu dzień. Nawet jeżeli w tygodniu pracujesz i macie dla siebie tylko trzy dni w tygodniu, to postaraj się w resztę dni zadzwonić do niego lub napisać. Nawet na 20 minut. To dla dziecka będzie wiele znaczyć. 

Nie zapominaj o jego nauce. To bardzo ważne. Staraj się odrabiać z nim czasem zadania domowe. Niech wpadnie do Ciebie po szkole i razem je rozwiązujcie. Ewentualnie, niech zostawi zadania z piątku i poczeka z nimi na Ciebie. A w weekendy? Czas wolny? Zabierz go do siebie. Obejrzyjcie film, pojedźcie na ryby – róbcie wszystko to, co roilibyście będąc razem w domu. No chyba, że mieszka z Tobą. To zupełnie inna sytuacja, ale abstrahujemy i umawiamy się, że dziecko jednak zostało z mamą w domu. Jeżeli jednak jest inaczej to odwróć tę sytuacje i nie ograniczaj matki w jego życiu. Niech tak jak i Ty, powinna mieć tyle samo czasu na opiekę, edukacje i wspólne spędzanie czasu z waszym dzieckiem. Ono będzie zawsze was łączyć, czy tego chcesz czy nie. 

Bądź ojcem dobrym i wyrozumiałym. Miej dużo więcej cierpliwości niż dotychczas. Taki okres, kiedy Ty i jego mama rozwodzicie się, będzie dla niego bardzo trudny. Być może jego koncentracja ulegnie pogorszeniu, nastrój zdecydowanie osłabnie, a i relacje ze znajomymi się utrudnią. Dlatego w tym okresie miej więcej wyrozumiałości i pomóż mu budować pewność siebie. Niech widzi też, że po rozwodzie nadal szanujesz jego mamę. Nie mówisz o niej źle. Zgadzasz się z jej zdaniem jeżeli ma racje, a decyzje w kwestii jego wychowania podejmujecie wspólnie.

Niech widzi, że mimo tego, że mieszkacie osobno to wychowujecie go razem. Razem i po konsultacji uzgadniacie wszystkie kwestie dotyczące jego osoby i zgadzacie się w tym. To pozwoli mu się odbudować i zyskać pewność siebie. Bo będzie czuł, że ma kochających rodziców i ojca, który jest u jego boku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa