Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Wszystkich Świętych – Ciekawostki

1 Listopada czyli Uroczystość Wszystkich Świętych. Obchody te wprowadzono już w IV wieku w różnych kościołach prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Jak widać tradycja ta trwa wiele wieków. Najprawdopodobniej datę rozpoczęcia tego święta szacuje się na 741 rok naszej ery. Kto policzy ile to już lat ? 🙂

Bardzo dużo! Na odpowiedzi czekamy w komentarzach. A przechodząc do meritum tematu, chcieliśmy się podzielić z wami ciekawostkami związanymi z tym pięknym dniem w którym to wspominamy i odwiedzamy naszych zmarłych bliskich.

Pierwszy listopada w Polsce

W czasach PRL’u Wszystkich Świętych oficjalnie nazywały się jako „Dzień Zmarłych”. Co ciekawe, nazwa ta stosowana jest do dziś przez wiele osób. Najczęściej są to jednak osoby niewierzące, które mimo swojego braku wiary czują potrzebę by wspominać swoich zmarłych. Tej definicji używa też duża część starszego pokolenia, wychowana we wspominanym PRL’u.

Ognisko we Wszystkich Świętych

Dawno, dawno temu na wschodzi Polski jednym ze zwyczajów panującym 1 listopada było rozpalanie wielkich ognisk. Robiono to najczęściej na bocznych drogach, roztaju dróg lub niedaleko cmentarza. Wierzono bowiem, że wędrujące dusze mogą dzięki temu ogniu się rozgrzać. Mowa głównie o zabłąkanych duszach, które szukały jeszcze drogi na drugą stronę. W niektórych małych wsiach w Polsce można spotkać jeszcze ten zwyczaj. Co prawda trzeba mieć dużo szczęścia by się z nim zetknąć ale kto wie?

Trupi Miodem

Co to jest trupi miodem? To miodek turecki. Są to kawałeczki karmelizowanego cukru z dodatkiem orzechów włoskich. A po co coś takiego? Tego typu łakocie miały bardzo prosty cel. Ludzie chcieli wynagrodzić swoim dzieciom ten czas spędzony na cmentarzu, po to – by w przyszłości wspominały go dużo lepiej. W wielu miastach takich jak Kraków tradycja ta stale jest kontynuowana. Dzieciom się to podoba, są grzeczne na cmentarzu a i rodzice zadowoleni.

Zakaz pracy we Wszystkich Świętych

Dzień pierwszy listopada jest wolny od pracy. Dla młodszego pokolenia jest to norma. Z skąd wzięła się ta tradycja? Wszystko w związku z nakazu kościoła, że w ten dzień panują takie same zasady jak w Niedziele. W dawnych czasach nawet chleb wypiekano wcześniej, po to – by na 1 listopada był gotowy. Dodatkowo wierzono, że właśnie tego dnia w kominkach i piecach, które były powszechne – spotykali się zmarli przodkowie.

Wszystkich Świętych to smutne Święto?

W teorii tak się mawia. W praktyce powinno być zupełnie inaczej. To dzień zaduszny, czyli 2 listopada powinien być dniem smutnym. Pierwszy listopada napawa do optymizmu, a dlaczego? Bo powinniśmy wierzyć, że dusze naszych bliskich znalazły ukojenie i teraz radują się wiecznością w raju. Powinniśmy spędzać najpiękniejsze chwile, które było dane nam z nimi przeżyć. Nie wolno zapominać jednak o szacunku w tym dniu dla zmarłych – więc wszystko z umiarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa