Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Ciekawostki o Świętym Józefie

Jako, że jesteśmy pod patronatem mężczyzn Św. Józefa wstydem by było, gdybyśmy nic o Św. Józefie nie napisali. Dlatego czas to zmienić! Józef z Nazaretu był mężem Marii, opiekunem Świętej Rodziny. Obecnie jest patronatem małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy i dobrej śmierci. Te informacje są jednak znane dla każdego, dlatego w tym wpisie spojrzymy na postać Św. Józefa nieco inaczej – napiszemy wam kilka fajnych ciekawostek!

Patron Franciszkanów

Darzą go ogromną sympatią i czcią ponieważ jest patronem ich zakonu. W konstytucji można znaleźć między innymi taki zapis „wszyscy bracia będą czcić i naśladować Św. Józefa, opiekuna zakonu, przedziwny wzór życia zakonnego”. Na koniec każdego dnia proszą o wsparcie, a raczej o „towarzystwo” w chwili ich śmierci. Chcą by wraz z Najświętszą Marią Panną towarzyszyli im w momencie zakończenia ich życia na ziemi.

Uroczystość Liturgiczna Św. Józefa

Uroczystość ta odbywa się każdego roku 19 marca. Obchodzona jest wtedy uroczystość liturgiczna Św. Józefa. Co ciekawe, również 19 marca święto to przypada w kościele ewangelickim i anglikańskim. Z kolei w kościele prawosławnym, uroczystość ta obchodzona jest w styczniu.

Św. Józef w Polsce

Początki wiedzy o Św. Józefa sięgają przełomu XI i XII wieku n.e. W Kaliszu znajduje się główne sanktuarium, gdzie znaleźć można także wizerunek Św. Józefa. W 1963 roku piękny gest wykonał Papież Jan XXIII, który wysłał do świątyni swój pierścień. Ofiarował go jako wotum. Jak widać więc świadomość i kult Świętego to wielo-wiekowa tradycja, która ma głębokie korzenie.

Bractwo dobrej śmierci

Św. Józef jest patronatem także… bractw śmierci. Znajdowały się one dawniej przy kościołach franciszkańskich. Co ciekawe w Krakowie znajduje się jedno z najstarszych znanych stowarzyszeń tego typu, mowa o Arcybractwie Męki Pańskiej. Trwa ono nieprzerwanie aż od 400 lat!

Zaufanie Boga

Św. Józef według kościoła traktowany jest jako postać wyjątkowa. Dlaczego? Z tego powodu, że dostał duże wotum zaufania od samego Pana Boga. W końcu ofiarował mu pod opiekę Marię i Jezusa, a ten spisał się fantastycznie. Z stąd też przypisuje mu się ogrom dobrych cech, takich jak posłuszeństwo Bogu, wiara, czystość, pracowitość, piękna miłość, męstwo, skromność, milczenie i opanowanie.

Jak przedstawiany jest Św. Józef?

Zajrzyjmy teraz do ikonografii. Tam Św. Józefa przedstawia się naprawdę na wiele różnych sposobów. Ukazywany jest między innymi z lilią – czyli symbolem czystości. Często widać go także z Jezusem, którego albo trzyma na swoich rękach, albo stoi obok niego. Pojawia się także z narzędziami cieśli, co tym bardziej buduje jego wizerunek jako pracowitego mężczyzny. No i oczywiście nie może go zabraknąć także obok Marii w szopce betlejemskiej. To już znany wszystkim symbol!

Zobacz książkę:

Zainteresował Cię ten temat?

Zostaw adres E-Mail, a wyślemy Ci więcej darmowych materiałów w tym temacie!

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko treściwe materiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa