Jako, że jesteśmy pod patronatem mężczyzn Św. Józefa wstydem by było, gdybyśmy nic o Św. Józefie nie napisali. Dlatego czas to zmienić! Józef z Nazaretu był mężem Marii, opiekunem Świętej Rodziny. Obecnie jest patronatem małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy i dobrej śmierci. Te informacje są jednak znane dla każdego, dlatego w tym wpisie spojrzymy na postać Św. Józefa nieco inaczej – napiszemy wam kilka fajnych ciekawostek!
Patron Franciszkanów
Darzą go ogromną sympatią i czcią ponieważ jest patronem ich zakonu. W konstytucji można znaleźć między innymi taki zapis „wszyscy bracia będą czcić i naśladować Św. Józefa, opiekuna zakonu, przedziwny wzór życia zakonnego”. Na koniec każdego dnia proszą o wsparcie, a raczej o „towarzystwo” w chwili ich śmierci. Chcą by wraz z Najświętszą Marią Panną towarzyszyli im w momencie zakończenia ich życia na ziemi.
Uroczystość Liturgiczna Św. Józefa
Uroczystość ta odbywa się każdego roku 19 marca. Obchodzona jest wtedy uroczystość liturgiczna Św. Józefa. Co ciekawe, również 19 marca święto to przypada w kościele ewangelickim i anglikańskim. Z kolei w kościele prawosławnym, uroczystość ta obchodzona jest w styczniu.
Św. Józef w Polsce
Początki wiedzy o Św. Józefa sięgają przełomu XI i XII wieku n.e. W Kaliszu znajduje się główne sanktuarium, gdzie znaleźć można także wizerunek Św. Józefa. W 1963 roku piękny gest wykonał Papież Jan XXIII, który wysłał do świątyni swój pierścień. Ofiarował go jako wotum. Jak widać więc świadomość i kult Świętego to wielo-wiekowa tradycja, która ma głębokie korzenie.
Bractwo dobrej śmierci
Św. Józef jest patronatem także… bractw śmierci. Znajdowały się one dawniej przy kościołach franciszkańskich. Co ciekawe w Krakowie znajduje się jedno z najstarszych znanych stowarzyszeń tego typu, mowa o Arcybractwie Męki Pańskiej. Trwa ono nieprzerwanie aż od 400 lat!
Zaufanie Boga
Św. Józef według kościoła traktowany jest jako postać wyjątkowa. Dlaczego? Z tego powodu, że dostał duże wotum zaufania od samego Pana Boga. W końcu ofiarował mu pod opiekę Marię i Jezusa, a ten spisał się fantastycznie. Z stąd też przypisuje mu się ogrom dobrych cech, takich jak posłuszeństwo Bogu, wiara, czystość, pracowitość, piękna miłość, męstwo, skromność, milczenie i opanowanie.
Jak przedstawiany jest Św. Józef?
Zajrzyjmy teraz do ikonografii. Tam Św. Józefa przedstawia się naprawdę na wiele różnych sposobów. Ukazywany jest między innymi z lilią – czyli symbolem czystości. Często widać go także z Jezusem, którego albo trzyma na swoich rękach, albo stoi obok niego. Pojawia się także z narzędziami cieśli, co tym bardziej buduje jego wizerunek jako pracowitego mężczyzny. No i oczywiście nie może go zabraknąć także obok Marii w szopce betlejemskiej. To już znany wszystkim symbol!