Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Uznanie ojcostwa przed porodem

Dlaczego warto uznać ojcostwo przed porodem? Istnieją ku temu dobre powody. Uznanie ojcostwa przed porodem do ważna procedura jeżeli Ty i Twoja partnerka nie jesteście w związku małżeńskim. Mówimy o sytuacji kiedy jesteś pewien tego, że to Twoje dziecko. Ciąża była świadoma i planowana, ale wy po prostu nie zdecydowaliście się na ślub.

Uznanie ojcostwa najlepiej zrobić przed narodzinami malucha. Owszem jest możliwość zrobić to także po narodzinach, ale te praktyki stosują jedynie osoby, które nie wiedziały, że należy to zrobić wcześniej. Należy udać się do dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego. Wraz z partnerką musisz zabrać ze sobą dowód osobisty. Kobieta powinna mieć ze sobą dodatkowo kartę ciąży lub zaświadczenie od lekarza, ze jest w ciąży. Cała procedura odbywa się w obecności urzędnika. Matka oświadcza, że jesteś ojcem dziecka. W tym momencie ustalacie też jakie nazwisko będzie nosiła wasza pociecha.

Wszystko trwa nie dłużej niż 15 minut. Wypełniane są podstawowe dane dziecka, rodzice składają podpisy na dokumencie i gotowe. Wszystkie szczegółowe informacje o uznanie nienarodzonego dziecka regulują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Uznanie dziecka przed porodem – jakie prawa ma ojciec?

Jeżeli uznasz dziecko przed porodem to już w chwili jego narodzin masz do niego prawa ale i obowiązki. Określane są mianem władzy rodzicielskiej. Dzięki temu będziesz mógł już podejmować wspólnie z partnerką decyzje dotyczące dziecka. Będziesz wtedy też pierwszą osobą do opieki nad dzieckiem w momencie gdy kobieta nie będzie do tego zdolna.

W takiej sytuacji też żadna ze stron nie może podejmować samodzielnych decyzji. Jeżeli Ty i matka Twojego dziecka postanowiliście się rozstać, to bez Twojej zgody nie może na przykład opuścić kraju.

Uznanie ojcostwa a wsparcie finansowe na dziecko

Przy uznaniu ojcostwa i ewentualnym scenariuszu, że rozstajesz się z jego matką – uznanie ojcostwa to uznanie innych obowiązków. W tym momencie zgadzasz się także wspierać finansowo matkę przed i po porodzie. Jeżeli nie zrobisz tego dobrowolnie to sprawa może trafić do sądu. A kobieta może wyegzekwować równowartość trzymiesięcznych kosztów utrzymania w czasie ciąży.

Uznanie ojcostwa przed porodem to powinna być świadoma i pewna decyzja. Jeżeli nie jesteś pewien, czy to Twoje dziecko to wykonaj odpowiednie badania. Jeżeli jesteś pewien i chcesz być dobrym ojcem dla swojego dziecka to jest to bardzo ważny element rozpoczęcia drogi ojcostwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa