Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Jak uczyć dziecko o Bogu?

Dziecko już od najmłodszych lat może Cię zapytać kim jest Pan Bóg. Co to jest śmierć. Gdzie trafiają ludzie po śmierci. Jego ciekawski umysł zadaje szereg rozmaitych pytań na które Ty musisz umiejętnie odpowiedzieć. Jak więc uczyć dziecko, jak edukować jego wierze i Bogu?

Edukacja malucha o Panu Bogu powinna być już od najmłodszych lat. Nie bez powodu wspominamy o tym, że ciekawski umysł dziecka wypytuje o Boga, życie czy śmierć od najmłodszych lat. To normalne zjawisko. Twoim zadaniem będzie odpowiednio na nie odpowiadać. Wszystko zależy jednak od wieku naszego szkraba.

Zacznij od małych rzeczy

Warto zacząć standardowo. Opowiedzieć wszystko co jest prawdą ale oczywiście w wersji dziecięcej, tak, żeby umysł małego człowieka był w stanie sobie to wyobrazić i na dany moment zaspokoić swoje potrzeby. Czyli możesz przedstawić historię o Adamie i Ewie i pięknym raju, gdzie żyją zwierzątka, a nikt niczego się nie wstydzi. Tam też trafiają ludzie po śmierci. Cieszą się przyrodą, nie są głodni, nie mają potrzeb. A to wszystko stworzył Pan Bóg i to w 7 dni. Założymy się, że dziecko wyobrazi sobie Pana Boga w roli jakiegoś budowlańca, albo architekta, która na ziemię wrzuca góry, lasy czy dodaje zwierzęta. I Dobrze! Na początek takie informacje stanowczo mu wystarczą. 

Tym sposobem opowiesz mu jak został stworzony świat, dowie się gdzie wędrują ludzie po śmierci i że nie ma czego się bać, a Pan Bóg jest twórcą całego świata. 

Jak opowiadać dziecku o Bogu?

I teraz przechodzimy do setna tematu. Jak opowiadać dziecku o Bogu? Istnieje kilka świetnych sposobów! Często sprawdza się opisanie Pana Boga jako miłego staruszka, no bo w końcu ma miliardy lat! Jako staruszka, która dba o nas, słucha nas i pomaga ale daje nam wybór, że to my decydujemy co robimy, a jak będziemy niegrzeczni? To tak jak z karą za złe oceny czy złe zachowanie. Ci najbardziej niegrzeczni trafią do piekła gdzie będą sparzyć się w kotle. Proste ale w naturze dziecka bardzo zrozumiałe. Cztero czy pięcio latek nie będzie w stanie pojąć tego inaczej niż na podstawie tego, co dobrze zna. Łatwiej wyobrazić sobie mu wielki garnek w którym się gotuje na zawsze niż coś mroczniejszego, starszego.

Jak przybliżyć dziecko do Boga?

Kolejnym ważnym aspektem jest wspólna modlitwa. To ona przybliża i pozwoli zrozumieć Boga przez dziecko. To dzięki modlitwie dziecko będzie stale się zbliżać do Boga, wcześniej nauczy się go słuchać i rozumieć. Twoją rolą jest zachęta i wskazanie drogi. Jeżeli dobrze to rozegrasz to dziecko samo, ochoczo będzie klękać każdego wieczora do wspólnej modlitwy. Pamiętaj, by wybierać modlitwy dla dzieci. Dla kilkulatka wystarczą proste, krótkie modlitwy które składają się z kilku zdań. Coś co pomoże mu lepiej zasnąć i poczuć się bezpiecznym. Bo co bardzo zbliża? Poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli z Bogiem u boku dziecko będzie czuło się bezpieczenie jak na Twoich ramionach to wiedz, że dobrze się spisałeś! 

Jeżeli zaciekawił Cię ten temat to zobacz książkę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa