Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Jak się modlić? Modlitwa różańcowa

Czy są jakieś wytyczne do tego jak się modlić? Czy mężczyzna powinien modlić się inaczej niż kobieta? Jak na to patrzeć okiem normalnego mężczyzny? W tym wpisie postaram się dać wam odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania.

Modlitwa. Najważniejsza czynność dzięki której chodź przez chwilę możemy porozmawiać z Bogiem. Skupić się, wyciszyć, odrzucić wszystkie inne troski na bok. Modlitwa ma różne oblicza. Czasem jest formą podziękowania, czasem formą zadawania pytań, a czasem momentem wyciszenia i wsłuchania się w głos boga. Na pewno wartą uwagi jest modlitwą różańcowa, która przez wielu uznawana jest za najbardziej szlachetną formę modlitwy.

Nic dziwnego. Różaniec w kościele postrzegany jest jako modlitwa maryjna, duchowa, która łączy naszą osobę z osobą matki Jezusa. Może dlatego w tym artykule skupimy się na modlitwie różańcowej, którą każdy z nas w momencie, kiedy znajdzie chwilę dla siebie, dobry kąt w domu i czas, może odmówić.

Jak się modlić z różańcem?

Zacznij. Po prostu chwyć różaniec, uklęknij i zacznij się modlić. Wiele osób boi się po niego sięgać, nie wiedząc czemu. Pamiętaj tylko, że modlitwa różańcowa powinna być regularna. Daj sobie i Bogu obietnicę, że tak będzie i nie bój się tego.

Módl się. Nie potrzebujesz tego tego książeczki z pierwszej komunii świętej. Ani Biblii czy innych materiałów. Zacznij to robić jak uważasz za stosowane. Pomyśl, co dobrego zrobiłeś, a co zrobiłeś złego. Wyrzuć to z siebie i powiedz wszystko Bogu. Jeżeli nadal nie wiesz jak to zrobić, to daj sobie kilka minut. Uklęknij, chwyć mocno różaniec i po prostu się wycisz. Duch Święty Cię poprowadzi. Po chwili na pewno poczujesz co musisz powiedzieć, co zrobić.

Pamiętaj o regularności i konsekwencji. Jeżeli spróbujesz nawet indywidualnej modlitwy przez kilka dni z różańcem, to przyjdzie czas, żebyś odmawiał go według ustalonych zasad. To na pewno da Ci więcej pewności siebie. Jeżeli też nie wiesz jak zacząć, a chcesz od razu odmówić modlitwę różańcową według tego, co ustalono w kościele to łap nasz poradnik!

Jak odmawiać różaniec – kolejność

Zacznij od przeżegnania się znakiem krzyża oraz od odmówienia modlitw:

  • Wierzę w Boga,
  • Ojcze nasz,
  • Trzy razy Zdrowaś Mario,
  • Chwała Ojcu,
  • O mój Jezu.

Tym wstępem przechodzisz do kolejnego etapu, czyli głównego wątku odmawiania modlitwy różańcowej. Tutaj kolejność wygląda następująco:

  • Podaj nazwę tajemnicy różańca (Np. Chwalebna),
  • Odmów Ojcze Nasz,
  • Powtórz 10 razy Zdrowaś Mario, czyli kolejno przesuwając się ma małych paciorkach,
  • Wypowiedz „Chwała Ojcu”,
  • A po każdej dziesiątce dodaje się także: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego Miłosierdzia”.

Po każdej dziesiątce możesz potem pominąć modlitwy wstępne i przejść do następnej dziesiątki. A jeżeli modlisz się z synem czy córką, możecie robić to pół szeptem, albo na przemian. Tak, żeby dziecko również czuło, że uczestniczy w tej modlitwie i razem z Tobą, mogło oddać się medytacji i modlitwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa