Shopping Cart

Do każdego zakupu bezpłatne materiały

Wspierasz ewangelizacje mężczyzn w Polsce

Wiedza oparta na wartościach katolickich

Zostałem ojcem i co dalej?

Siedzisz sobie, czytasz książkę. Dzień jak co dzień. Nagle do pokoju wpada Twoja żona i oznajmia Ci, że jest w ciąży. Zostałeś ojcem. No prawie zostałeś. Na początku taka wiadomość na pewno zaskakuje, ale do momentu bycia ojcem zostało Ci jeszcze 9 miesięcy.

Czas ten dla wielu ojców nie różni się niczym specjalnym. Wymaga więcej poświęcenia, bo Twoja ciężarna żona ma coraz więcej problemów z niektórymi czynnościami. Dodatkowo pojawiają się liczne wahania nastroju, ochoty na dziwne posiłki, które musisz zaspokajać. Wtedy liczy się ona. Wielu mężczyzn w tym czasie jeszcze podświadomie nie jest ojcem. To podejście zmienia się w momencie, gdy po raz pierwszy na ręce bierzesz malutką istotkę. Od teraz wszystko się zmienia.

Wracasz do domu, gdzie czeka dodatkowe łóżko, gdzie bije dodatkowe serce i oddychają kolejne płuca. Teraz on jest obok. Twój mały bobas. Zostałeś więc oficjalnie ojcem, ale co dalej?

Obowiązki taty – jakie są?

Do Twojej listy codziennych zadań dochodzą nowe obowiązki. Jeżeli nie zmywałeś to zacznij to robić. Jeżeli nie gotowałeś obiadów to czas nabyć nowe umiejętności kulinarne i zrobić coś więcej niż poranną kawę. Postaraj się jej pomagać. Twoja żona od tej pory przez pewien czas będzie jednością z Twoim dzieckiem. Dla niego początkowo świat to system zero jedynkowe. Albo czegoś jest, albo czegoś nie ma. A on i Twoja żona to jeszcze jedna osoba. Będzie poświęcała mu bardzo dużo uwagi i będzie potrzebowała czasu, żeby dojść do siebie po ciąży. Ty możesz zapewnić jej czyste, zadbane mieszkanie. Ciepły obiad bądź jak pracujesz – pyszną kolacje lub śniadanie czekające na nią, gdy się obudzi. Podlej kwiatki, wynieś śmieci, przygotuj kolacje. W weekend ugotuj smaczny i zdrowy obiad. Jeżeli karmi piersią to jej dieta jest niezwykle istotna. Postaw na warzywa, drób czy lekkie dania. Tak by mleko, które spożywa wasze dziecko było jak najlepszej jakości.

Jak pomagać w opiece nad dzieckiem?

Natura zaprogramowała kobiety tak, że gdy biorą na ręce noworodka wydają się dużo pewniejsze. Nie bój się tego! Raz, drugi, trzeci i dojdziesz do wprawy. Będziesz mógł pomóc jej w przebieraniu malucha, pomóc przy kąpieli czy innych czynnościach. Jeżeli szkrab mało śpi w nocy, weź go ze sobą do innego pokoju. Niech się kobieta wyśpi porządnie. Maluch potrzebuje ciepła ojca. Możesz położyć go na swoim brzuchu, a on będzie spał niczym suseł. Ty w tym czasie możesz nadrobić zaległości w dobrej lekturze czy serialu. Nie boj się też dźwięków wokół, mały się musi przyzwyczajać, bo potem każdy szmer może go obudzić.

Rozpieszczaj żonę

W tym czasie możesz czuć się mniej zauważany, możesz czuć, że jesteś na drugim miejscu. Uwierz jednak, że to nieprawda! To naprawdę wyjątkowy czas w życiu każdego. Dziecko w pierwszych miesiącach potrzebuje opieki. Zdarzają się dzieci, które dużo śpią, a i takie, które mniej. Jeżeli nie chcesz by żar waszego małżeństwa zgasł, dbaj o wasze relacje w tym czasie. Zrób żonie niespodziankę, kup jej kwiaty, przygotuj relaksującą kąpiel, kiedy mały bąbel uśnie. Jak mały będzie nieco większy skończy parę miesięcy to pogadaj z babcią czy załatw opiekunkę i zabierz chociaż na 2 godziny żonę na kolacje. Uwierz – dłużej nie wytrzyma. Rozłąka z dzieckiem przed pierwszym rokiem życia jest wyjątkowo trudna. Ale kolacja w restauracji położonej całkiem blisko będzie super rozwiązaniem. Jeżeli to będzie dla żony za szybko to przygotuj na przykład seans wieczorny. Kup film na DVD, przygotuj zdrowe przekąski, zrób nastrój i zrelaksujcie się! Możesz w tym czasie zaproponować jej także masaż. To na pewno będzie dla niej dużo znaczyć!

Będę tatą

Powtarzaj sobie, że „będę dobrym tatą”. Wtedy wszystko wyjdzie samo. Rozmawiaj z żoną i pytaj o jej potrzeby, czego potrzebuje, albo co by ją ucieszyło. Wtedy sam doskonale będziesz wiedzieć co robić. Nie bój się wziąć małego na ręce – po 2-3 miesiącach będzie robić się na tyle stabilny też, że podtrzymywanie główki będzie dużo prostsze, by finalnie mały trzymał sam sztywno głowę. Spędzaj z nim czas i jeżeli pogoda dopisuje to bierz go na spacery, Twoja żona znajdzie chwilę dla siebie, by wziąć kąpiel, iść do kosmetyczki i fryzjera. Jej dobre samopoczucie to ciągle płynący żar w waszym związku. A Twój czas spędzony z dzieckiem to budowa relacji z dzieckiem i wiara we własne ojcostwo, które dopiero się zaczyna.

Sprawdź: Osiem sposobów na bycie niesamowitym ojcem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezpłatne materiały!

do każego zamówienia

14 dni na zwrot

szybki zwrot gotówki

Różne rodzaje dostawy

kurier / paczkomaty

100% Bezpieczne Płatności

Blik / MasterCard / Visa